Skip to main content

Всесвітній день психічного здоров’я

Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) 10 жовтня 2019 року відзначається міжнародною громадськістю під загальним гаслом Всесвітнього дня запобігання самогубствам (World Suicide Prevention Day, WSPD). Всесвітня федерація психічного здоров`я визначила цю дату в 1992 році і це вже в 27-й раз люди у всьому світі будуть робити анонси, проводити  заходи щоб об’єднати зусилля щодо покращення психічного здоров’я людей у ​​всьому світі.

Всесвітній день психічного здоров’я, — це день і для нас: медиків, соціальних працівників,волонтерів. Тема, обрана для цьогорічного Дня, — це запобігання самогубствам. Всесвітня федерація психічного здоров`я пропонує розпочати зусилля по  підвищенню рівня усвідомлення масштабів самогубств у всьому світі та ролі, яку кожен із нас може зіграти для запобігання цього явища з 10 вересня, щоб в цілому заходи  тривали протягом наступного місяця, до  10 жовтня.

 

Самогубство, суїцид (від лат. Sui caedere – вбивати себе) – навмисне позбавлення себе життя, як правило, самостійне і добровільне; на сьогодні є глобальною і трагічною проблемою для світової охорони здоров’я. Найвідоміші методи скоєння самогубства відрізняються залежно від країни і частково пов’язані із доступністю такого методу.

За останні 45 років рівень самогубств зріс у всьому світі на 60%. До 2020р. очікується зростання чисельності випадків смерті від самогубств у 1,5 рази, що cкладе приблизно 1,53млн. на рік. За даними ВООЗ, у ІІІ-му тисячолітті від суїцидів гине більше людей, ніж через всі війни та насильницькі вбивства разом взяті; суїциди складають майже половину всіх випадків насильницької смерті у світі. Самогубства в структурі смертності стоять на ХІІІ-му місці серед провідних причин смерті у світі, та несуть відповідальність за приблизно понад 800 тис. смертей на рік (приблизно, одне самогубство кожні 40сек., або 3тис. – кожен день). Треба також зазначити, що офіційна статистика враховує лише наявні (доказані) випадки суїциду, тому реальне число здійснених самогубств може перевищувати офіційні дані в 2-3 рази. Окрім того, в статистиці не враховують спроби самогубства без летальних наслідків (найбільш поширені серед молодих людей та жінок), а це приблизно ще 20млн. випадків на рік. Крім того, за медичною статистикою спроба самогубства тягне за собою психологічні наслідки як для самого самогубця, так і, як мінімум, для 6-ти осіб з його оточення (рідні, близькі)

За статистичними доними чоловіки здійснюють самогубства частіше за жінок (виняток – Китай). Так, у західному світі чоловіки внаслідок самогубств вмирають у 3-4-ри рази частіше ніж жінки. За даними Державної служби статистики України у 2016р. з майже 7,5тис. скоївших суїцид українців, приблизно 6тис. були чоловіки.

У світі кожні 40 секунд хтось втрачає життя на самогубство.

У цьогорічний Всесвітній день психічного здоров’я, на додаток до подій та заходів, які відбуваються 10 вересня або близько цього дня, ми рекомендуємо вам підготуватися до того, щоб допомогти нам: покращити усвідомлення важливості самогубства як глобальної проблеми охорони здоров’я; удосконалити знання про те, що можна зробити, щоб запобігти самогубству; зменшити клеймо, пов’язане із самогубством; і нехай люди, які борються, знають, що вони не самотні.

 

Простіше кажучи, це можливість проявити турботу. Кожен може брати участь у будь-якому сенсі. Ваша діяльність може бути приватною, наприклад, ініціюючи розмову з кимось, про кого ви переживаєте, або поділитися повідомленням надії з кимось, хто бореться; або це може бути загальнодоступним, наприклад, розміщування відео на місцевих або національних каналах з повідомленням про дії, які ви хотіли б зробити з цього питання.

Всесвітній день психічного здоров’я 2019 — це спільна робота для запобігання самогубств. День проти 40 секундної вбивчої  дії.

За даними ВООЗ, на психічні захворювання в наші дні страждають більше 450 мільйонів людей. Адже, згідно статистики в Україні 1,2 млн. жителей (це більше 3 % всего населення) страждає психічними розладами і цей показник з кожним роком зростає. Вже котрий рік поспіль Україна займає перше місце за кількістю психічних розладів у Європі. За оцінками фахівців, від різноманітних нервових розладів страждає кожен третій українець.
Найважливіше, що втрачає людина через нервово-психічні розлади – це працездатність. Інвалідизація від психічних захворювань вийшла на друге місце серед інших захворювань.

За прогнозами фахівців до 2020 року психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які лідируватимуть за кількістю людських працевтрат, пов’язаних з цими захворюваннями. Психічні розлади обженуть у цьому плані навіть серцево-судинні захворювання, які нині традиційно тримають пальму першості у структурі захворювання населення земної кулі.
У Харківській області в 2018 році загальна кількість розладів психіки склала 77500 випадків, нових випадків захворювань зареєстровано 6420.

Наразі багато людей  живє в умовах гуманітарно надзвичайних ситуацій, таких як регіональні конфлікти, війни,стихійні лиха та епідемії. Насильство, бідність, приниження і відчуття непотрібності, можуть посилити ризик розвитку проблем психічного здоров’я в т.ч самогубств.

 

Однак, слід зазначити, що, якщо раніше найвищі показники самогубств спостерігалися серед літніх чоловіків, то на сьогодні в третині країн світу (не залежно від ступеню її розвитку) до групи найвищого ризику відносять молодих людей. У таких країнах самогубство входить в трійку основних причин смерті у віковій групі 15-44 років, та є другою за значенням причиною смерті у віковій групі 10-24 років.

У підлітковому і молодому віці відбувається багато життєвих змін, таких як закінчення школи, розставання з рідною домівкою, вступ до іншого учбового закладу чи працевлаштування на роботу. Для багатьох це дуже цікавий час. Але це також час стресів і тривог. У деяких випадках переживання, які не були своєчасно розпізнані і залишились без уваги, можуть призводити до розвитку психічних захворювань. Взагалі, половина всіх психічних захворювань починається у віці до14 років, але часто захворювання не виявляються і не лікуються.

Однією з проблем у світі є шкідливе вживання алкоголю і наркотичних засобів серед підлітків і молоді. В Україні близько 3.5 тисяч дітей перебувають на обліку з приводу вживання алкоголю та психоактивних речовин. Серед українських підлітків 13-15 років палять майже 63%, досвід вживання алкоголю мають – 90%, а наркотичних речовин – до 40% підлітків.

 

Велике додаткове навантаження для психічного здоров’я, незважаючи на багато очевидні переваги онлайнових технологій, завдають зростаюче використання віртуальних мереж в будь-який час дня і ночі. Молодь проводячи більшу частину свого дня в Інтернеті — переживає кібер-злочини, кібер-залякування та грає в насильницькі відеоігри. У 2017 році фахівці помітили, що з кожним роком все більше дітей – представників цифрового покоління страждають розладом уваги, втратою пам’яті, низьким рівнем самоконтролю, когнітивними порушеннями, пригніченістю і депресією яка доволі часто закінчується трагедіею.

Зараз все ширше визнається необхідність сприяти молодим людям у формуванні психічної стійкості з самого раннього віку, з тим щоб вони вміли долати сучасні життєві труднощі. Ці вміння дають реальні результати у вигляді повної фінансової та психологічної свободи і незалежності від інших людей.

Чітко простежується зв’язок між самогубствами і психічними розладами (в першу чергу, депресією і розладами, викликаними вживанням психоактивних речовин (ПАР), багато самогубств відбуваються імпульсивно в моменти кризи, коли втрачається здатність долати стресові ситуації в житті, такі як фінансові проблеми, розрив відносин або хронічний біль і хвороба. Крім того, суїцидальна поведінка багато в чому асоціюється з конфліктами, стихійними лихами, насильством, зловживанням або втратами, а також почуттям ізоляції. Показники самогубств високі серед найбільш уразливих груп, які піддаються дискримінації, наприклад, біженці, мігранти, національні меншини, а також ув’язнені. Найсильнішим фактором ризику в плані самогубства є попередня спроба самогубства.

В більшості випадків, причина дитячого суїциду – стосунки з близькими, нерідко діти здійснюють суїциди із-за того, що батьки не змогли приділити достатньо уваги їх проблемам. Наприклад, дитину переслідують однолітки або у нього нерозділене кохання, і в якийсь момент він стикається з цим один на один, йому не вистачає підтримки. Це не обов’язково погане або жорстоке ставлення, бувають емоційно глухі батьки. Тобто вони не реагують на скарги дитини, не вникають в його шкільні проблеми або конфлікти з однолітками. Як правило, діти справляються з проблемами самі, але є дуже ранимі діти і вони– в групі ризику.

 

Причиною самогубства може стати погана оцінка по предмету, грубе зауваження вчителя, перебування в «групах смерті» в соцмережах. Потрібно встановити контакт, такий, щоб дитина знала – щоб не трапилося, ви завжди будете на її стороні. Шукати зв’язок, бути уважнішими, дистанціювати підлітка від Інтернету, але не шляхом заборони, а шляхом надання альтернативи, наприклад сумісної подорожі-пригоди в парк, ліс чи на річку,чи на екскурсію в інше місто.

Стигматизація, особливо щодо психічних розладів і самогубства, означає, що багато людей, що замислюються про те, щоб позбавити себе життя, або вчинили спробу самогубства, не звертаються за допомогою і тому не отримують ту допомогу, якої вони потребують.

Самогубство – це складне питання, і тому зусилля щодо запобігання самогубств вимагають координації і спільної роботи цілого ряду секторів суспільства, включаючи сектор охорони здоров’я, освіти, трудові ресурси, сільське господарство, бізнес, правосуддя, право, оборона, політика і ЗМІ.

Такі зусилля повинні бути всеосяжними і комплексними, оскільки якийсь один підхід не може вплинути на настільки складне питання, як самогубства.

 

Психіатри наголошують, що профілактика починається зі знання і розуміння ранніх ознак і симптомів психічних захворювань. Батьки і вчителі повинні сприяти формуванню у дітей та підлітків життєвих навичок, необхідних для подолання повсякденних труднощів як в побуті так і в школі. Батьки повинні навчити дитину:

— як регулювати свої емоції і потреби самостійно, а не за допомогою інших людей;

— як забезпечити себе і свої потреби самостійно, а не за допомогою інших людей;

— як реалізуватися в соціумі самостійно, а не за допомогою інших людей.

Підлітковий вік і ранні роки дорослого життя — це час, коли відбуваються великі зміни, наприклад, закінчення школи, початок самостійного життя, навчання або нова робота. Для багатьох — це захоплюючі часи. Однак вони можуть бути часами стресу і побоювань. У деяких випадках, якщо їх не визнавати і управляти, почуття можуть привести до психічних захворювань. Використання онлайн-технологій, що поширюється, безсумнівно, приносить багато переваг, проте також може принести додатковий тиск, оскільки з часом збільшується зв’язок людини з віртуальними мережами. Багато підлітків живуть в районах, постраждалих від надзвичайних гуманітарних ситуацій, таких як конфлікти, стихійні лиха та епідемії. Молоді люди, що знаходяться в таких ситуаціях, особливо уразливі до психічних розладів і хвороб.

 

Половина всіх психічних захворювань починається з 14 років, проте більшість таких захворювань залишаються невиявленими. Якщо розглядати причин психічних захворювань серед підлітків, то депресія є третьою провідною  причиною. Самогубство — друга провідна причина смерті серед 15-29-річних. Шкідливе вживання алкоголю і заборонених наркотиків серед підлітків є серйозною проблемою в багатьох країнах і може привести до ризикованої поведінки, такої як небезпечний секс або небезпечне водіння. Занепокоєння викликає також порушення харчової поведінки серед молоді.

На щастя, зростає усвідомлення важливості надання допомоги молодим людям у підвищенні їх стійкості з самих ранніх часів, з тим, щоб впоратися з викликами сьогоднішнього світу. Заслуговують на увагу дані про те, що заохочення і захист здоров’я підлітків приносять вигоди для здоров’я підлітків як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі, а також і для економіки і суспільства, причому здорові молоді люди можуть робити більший внесок в робочі ресурси, сім’ю і громаду в цілому.

 

Багато що можна зробити для того, щоб допомогти підвищити розумову опірність з раннього віку, щоб допомогти запобігти психічних розладів та хвороб у підлітків і молодих людей, а також впоратися з психічними захворюваннями та одужати від них. Психосоціальна підтримка може надаватися в школах і інших громадських установах, і, звичайно ж, навчання медичних працівників, які дозволяли б їм виявляти і контролювати психічні розлади, необхідно впроваджувати, покращувати або розширювати.

Важливими є інвестиції з боку урядів і залучення соціальних, медичних та освітніх секторів в комплексні, засновані на фактичних даних, програми для поліпшення психічного здоров’я молоді. Ці інвестиції повинні бути пов’язані з програмами, спрямованими на підвищення обізнаності підлітків і молодих людей про способи збереження їх психічного здоров’я і допомоги одноліткам, батькам і вчителям в тому, як підтримувати своїх друзів, дітей і студентів, за виникнення такої необхідності.

 

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №12" ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Перейти до вмісту