Skip to main content

Шерентінг: як захистити приватність дитини та не порушувати її особисті кордони

Завдяки соціальним мережам сучасні батьки можуть миттєво ділитися зафіксованими моментами з життя їхніх дітей. Однак іноді бажання показати іншим фото перших кроків, святкування дня народження чи успіхи в навчанні їхніх дітей може обернутися чималими проблемами та навіть небезпеками. Розповідаємо, як подбати про безпеку та добробут своєї дитини в соціальних мережах та не зловживати шерентінгом.

Що таке шерентінг

Практика, коли батьки діляться інформацією та фотографіями дітей онлайн, отримала назву шерентінг (від англійських слів share — «ділитися» та parenting — «батьківство»). І хоча шерентінг здається звичайним способом поділитися з іншими радісними моментами, він може порушувати особистий простір дітей, завдати їм емоційного дискомфорту й навіть загрожувати їхній безпеці.

Які ризики приховує шерентінг

1. Порушення приватності дитини.

Розміщуючи фото дитини в соцмережах, ви створюєте віртуальний образ, який дитина не може контролювати. Діти виростають, змінюються, і не всі моменти з їхнього дитинства вони можуть хотіти оприлюднювати в інтернеті. Те, що здавалося милим в ранньому віці, може викликати ніяковість або сором у підлітковому. Адже це може вплинути на стосунки з однолітками або навіть стати приводом для глузування.

2. Небажана увага від незнайомців.

Соцмережі — це відкрита платформа, і навіть налаштування конфіденційності не завжди можуть повністю захистити ваш контент. Фото дітей можуть потрапити до осіб, які використовуватимуть їх у неприйнятний або навіть незаконний спосіб. Це особливо стосується зображень, які містять особисті деталі, що можуть бути використані зловмисниками.

3. Негативний вплив на емоційний стан та самооцінку дитини.

Уявіть собі, що ваше особисте фото стало предметом обговорення серед однолітків. Така ситуація може травмувати дитину, негативно вплинути на її самооцінку, викликати сором або розчарування. Особливо це властиво підліткам, які дуже вразливі перед оцінюванням з боку оточення і прагнуть захистити свій особистий простір. Публікації, які здаються невинними, можуть стати причиною для жартів чи навіть булінгу у школі.

«Мені приємно, що батьки мною пишаються, але їхні коментарі або публікації інколи викликають у мене ніяковість. Хотілося б, щоб вони дослухалися до моїх почуттів з цього приводу».

4. Батьківські коментарі: коли підтримка стає тиском.

Шерентінгом можуть бути не лише публікації, а й коментарі, які батьки залишають під дописами дитини. Слова на кшталт «Пишаємося тобою, наш відміннику!» або «Ти наша гордість!» — на перший погляд, підтримка, але для дитини вони часто стають джерелом тиску чи викликають збентеження. Такі коментарі можуть підвищувати очікування та створювати в дитини враження, що її цінують лише за досягнення. Особливо для підлітків важливо зберігати контроль над особистим простором, а коментарі від батьків можуть сприйматися як вторгнення, що викликає бажання уникати публічної уваги.

Як ділитися інформацією відповідально та захистити свою дитину в інтернеті

Дотримуйтеся простих правил, щоб мати змогу ділитися приємними моментами і при цьому не порушувати особисті кордони дитини та подбати про її безпеку.

1. Запитуйте дозволу в дитини перед публікацією будь-якого контенту з нею.

Якщо ваша дитина вже здатна висловити свою думку, обговоріть із нею можливість публікації її фото. Запитайте, чи подобається їй конкретне фото або підпис, чи вона не проти, щоб цю інформацію побачили інші. Так ваша дитина відчує, що її думка важлива і її кордони не порушують.

2. Обмежуйте особисту інформацію.

Публікація фото ніколи не може бути повністю безпечним процесом. Завжди важливо зважувати, які ризики і які переваги їх публічного розміщення. Вибирайте для публікації лише ті фото, що не розкривають деталей, які можуть загрожувати безпеці дитини. Наприклад, уникайте зображень, які показують місце проживання, школу або інші приватні місця. Віддавайте перевагу загальним знімкам, на яких не видно обличчя або інших розпізнавальних елементів.

3. Перегляньте попередні публікації разом із дитиною.

Якщо ви вже опублікували в соцмережах багато контенту зі своєю дитиною, запропонуйте їй разом переглянути старі фото й дописи. Можливо, вона захоче видалити певні публікації або обмежити їхню доступність. Так ваша дитина зрозуміє, що її бажання та почуття враховуються, а також дізнається, як важливо створювати безпечний простір у соцмережах.

4. Використовуйте налаштування конфіденційності.

Соцмережі дають можливість контролювати, з ким саме ви ділитеся інформацією. Подбайте про те, щоб ваші публікації були доступні лише найближчим друзям та членам родини. Це мінімізує ризик потрапляння фото в чужі руки. Періодично переглядайте налаштування конфіденційності, щоб зберегти контроль над особистими моментами.

5. Дотримуйтеся узгоджених з іншими членами родини правил.

Часто бабусі, дідусі чи інші родичі також хочуть поділитися фото ваших дітей у соцмережах. Обговоріть із ними ваші правила шерентінгу і поясніть, чому для вас важливо захищати приватність дитини. Це допоможе уникнути непорозумінь і дозволить вам разом створити для вашої дитини безпечний онлайн-простір.

Ці рекомендації стануть у пригоді, якщо ви захочете поділитися чимось, що стосується вашої дитини, в соцмережах, не порушуючи при цьому її особистих кордонів. Повага до приватності та відкритий діалог дозволять створити безпечний онлайн-простір, де кожна дитина почуватиметься комфортно та захищено.

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №12" ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Перейти до вмісту