Skip to main content

8 липня всесвітній день боротьби з алергією

Щороку 8 липня в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з алергією, який вперше був проведений у 2005 році за рішенням Всесвітньої організації з алергії і Всесвітньої організації з імунопатології. Мета проведення цього Дня – підвищення обізнаності суспільства про цю групу захворювань, а також звернення уваги людей на необхідність своєчасного лікування та важливість дотримання профілактичних заходів.

Згідно зі статистичними даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) алергією страждають близько 40 % населення нашої планети. При наявності алергії у одного з батьків у сім’ї ризик розвитку алергії у дитини становить 33 %, а при наявності алергії в обох батьків – 70 %.

 За статистичними даними в м. Харкові за 3 міс. 2020 р. вперше зареєстровано хворих:

атопічним дерматитом – 73 випадки серед дорослого населення (у 2019 р. за аналогічний період 67 випадків), 16 підлітків у віці 15-18 років (у 2019 р. – 23) і 265 дітей до 14 років (у 2019 р. – 263);

бронхіальною астмою – 296 випадків серед дорослого населення (у 2019 р. за аналогічний період 246 випадків), 14 підлітків (у 2019 р. – 9) та 82 дитини  до 14 років (у 2019 р. – 76);

алергічним ринітом – 568  випадків серед дорослого населення (у 2019 р. за аналогічний період 563 випадки), 33 підлітки (в 2019 р. – 23) і  412 дітей до 14 років (у 2019 р. – 220).

 Алергія — типовий імунопатологічниий процес, виражений надчутливістю імунної системи організму при повторному контакті з алергеном на раніше сенсибілізований цим алергеном організм.

Фактори, що сприяють розвитку алергічних реакцій: наявність спадкової схильності; сенсибілізація в ранньому дитячому віці (у тому числі внутрішньоутробно); вплив тютюнового диму; вплив промислових відходів, які сприяють сенсибілізації; вживання великої кількості солодкої їжі; емоційний стрес; періоди гормональної перебудови організму; підвищена інсоляція.

Причиною розвитку алергії є імунна відповідь організму, яка може бути викликана величезною кількістю речовин. Люди, у яких є схильність до алергії (спадковість, особливості імунної системи), можуть стикатися з різноманітними речовинами протягом тривалого часу, але це може і не призвести до розвитку алергії. Однак в залежності від деяких причин та умов, імунна система «запам’ятовує» речовину і виробляє до неї антитіло, яке при наступному контакті з антигеном викликає алергічну реакцію.

Основними речовинами, що викликають алергію, є: пил (вулична, домашня або книжкова); пилок рослин; шерсть домашніх тварин або їх лусочки шкіри (кішки, собаки); спори грибків або цвілі; продукти харчування (найчастіше: яйця, молоко, пшениця, соя, морепродукти, горіхи, фрукти); отрута (при укусі) бджіл, ос, джмелів, мурашок; деякі медичні препарати (пеніцилін та ін.); латекс; побутова хімія.

Симптоми алергії залежать від місця контакту алергену з організмом людини (дихальні шляхи, пазухи носа, шкіра, травнева система). При цьому відзначаються наступні місцеві реакції: чхання (зазвичай сильно і часто); свербіж, почервоніння, набряк, висипання, лущення шкіри та ін.

Класифікація алергічних реакцій за клінічними формами:

  1. Алергодерматози (алергічні захворювання шкіри):

а) атопічний дерматит (різкий свербіж, почервоніння та набряк ділянок шкіри) – зустрічається у дітей;

б) кропив’янка (шкірний свербіж, раптова поява і швидке зникнення на шкірі та/або слизових оболонках пухирів) – частіше буває у дорослих;

в) ангіоневротичний набряк Квінке (обмежений набряк шкіри, підшкірної клітковини та слизових оболонок, небезпечний тим, що при поширенні на область дихальних шляхів може виникнути задуха).

  1. 2. Алергічний риніт (свербіж у носі та рясне виділення рідкого секрету з носа).
  2. Алергічний кон’юнктивіт (свербіж в очах, сльозотеча, почервоніння очей і набряк повік).
  3. Поліноз (сінна лихоманка, весняний катар) – алергічний риніт, який викликаний пилком рослин.
  4. Бронхіальна астма (кашель, стиснення у грудях, відчуття нестачі повітря, утруднення дихання або задишка).
  5. Сироваткова хвороба – генералізована алергічна реакція на введення медикаментів, зокрема на чужорідний білок сироватки.
  6. Анафілактичний шок – генералізована реакція організму на контакт з алергеном. Характеризується з початку збудженням з наступним пригніченням ЦНС, бронхоспазмом і різким зниженням артеріального тиску. Це є найбільш тяжкий прояв алергії, який потребує надання невідкладної медичної допомоги.

Профілактика алергії включає кілька основних правил:

  1. Не допускайте ситуацій, що провокують загострення алергії: не вживайте продукти, що є алергенами; уникайте запахів, що викликають алергічні реакції; обмежте перебування в приміщеннях з пилом; виключте спілкування з тваринами.
  2. Регулярно проводьте вологе прибирання житлового приміщення.
  3. Періть одяг та білизну щотижня при температурі не нижче 60 С.
  4. Знімайте взуття біля порога. Цей простий, але необхідний захід – профілактика алергії від пилку рослин, спор мікроорганізмів.
  5. Промивайте пазухи носа з метою вимивання алергенів. Добре проводити такі процедури щодня сольовим розчином або морською водою.

Для профілактики алергії в домашніх умовах слід частіше провітрювати приміщення; стежити за рівнем вологості; своєчасно очищати або міняти фільтри кондиціонерів; не зберігати запліснявілі продукти; користуватися гіпоалергенними подушками та ковдрами; звертати увагу на ґрунт кімнатних рослин (наявність жовтого, білого нальоту) або взагалі їх не заводити; віддавати перевагу натуральним волокнам, ніж синтетиці; позбутися накопичувачів пилу – килимів, м’яких меблів, штор і т. п.

 Будь-який прояв алергії потребує консультації лікаря та ідентифікації алергену, вибору правильної тактики лікування та профілактики повторних алергічних реакцій.   Обов’язковою запорукою успішного лікування служить виконання рекомендацій фахівця.

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №12" ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Перейти до вмісту