Skip to main content

8 цікавих фактів про дитячий організм

Дитячий організм має багато особливостей порівняно з дорослим. Чи знали Ви, що:

  1. Очне яблуко дитини протягом першого року життя росте швидше, ніж на протязі подальшого життя і до 5 років збільшується на 70 %. Переважна більшість малюків до цього віку далекозорі (менш чітко видно предмети на близькій відстані), але з ростом очного яблука далекозорість  минає. Щодо вій, то вони теж інтенсивно ростуть на перших роках життя, а потім їхня довжина залишається сталою у дорослому віці.
  2. Підшкірний жировий шар у дітей грудного віку стосовно маси тіла відносно більший, ніж у дорослої людини, цим пояснюється округлість їхнього тіла. Всі ми любимо пухлі щічки наших малюків, в них також досить велика кількість жирової тканини (так звані комочки Біша – щільні жирові подушечки, які допомагають акту смоктання). Велика кількість жиру знаходиться в сідницях, тому внутрішньом’язові ін’єкції у грудних дітей виконуються не в сідничний м’яз (як у дорослих), а в передню поверхню стегна.
  3. Кісткова система дитини перших років життя інтенсивно росте, самооновлюється, тому вона порівняно м’яка і гнучка. Епіфізи (кінці) довгих трубчастих кісток (таких як стегнова, плечова і т.д.), кістки кистей, стоп побудовані з хряща. Згодом в цих місцях починається окостеніння, своєчасність якого є основним показником гармонійного розвитку кісткової тканини. Тільки в підлітковому віці кісткова система дитини наближається по своїй будові до дорослої.  Характерною ознакою вікового дозрівання скелету у дітей є поступова зміна пропорцій тіла. Чим менша дитина, тим розміри її голови більші щодо загального розміру тіла, так у новонародженого голівка становить  ¼ довжини тіла, в той час як у дорослого – 1/8. У грудної дитини характерним є хрускіт у суглобах, якого не варто боятися, звісно якщо він не викликає дискомфорту у малюка.
  4. Серцево-судинна система. У новонародженого серце відносно більше, ніж у дорослої людини (відповідно – 0,8 % ф 0,4 %  маси тіла), найбільш інтенсивний ріст серця відбувається у віці 2-6 років, до 15-16 його маса збільшується в 10 разів!  Частота серцевих скорочень новонародженого 120-140 уд/хв, з віком поступово зменшується і досягає значення як у дорослих у підлітковому віці ( ЧСС 60-80 уд/хв). У дівчаток ЧСС на 3-5 уд/хв більша. Ніж у хлопчиків. Артеріальний тиск у новонароджених становить 70/35 мм рт ст, у дитини віком 12 міс 90/60 мм рт ст, дорослих значень також набуває до 15-16 років ( 120/80 мм рт ст).
  5. Органи травлення складаються з окремих підрозділів, пов’язаних один з одним. І чим менша дитина, тим більше виражений цей зв’язок, і патологічні процеси можуть носити більш генералізований характер!
  6. Частота дихання у дітей також вища, ніж у дорослих. Новонароджений здійснює 40-60 дихальних рухів на хвилину. В той час як дорослий 16-20.
  7. Особливості слуху. У новонароджених спостерігається відносна глухота, яка пов’язана з особливостями будови їхнього вуха.Слухова труба у дітей ширша і коротша, ніж у дорослих, це створює особливі умови для попадання мікробів, слизу і рідини при зригуванні, блюванні, нежиті в порожнину середнього вуха. Цим пояснюється досить часте у дітей запалення середнього вуха (отит).
  8. Особливості терморегуляції дитячого організму. Причини недосконалості терморегуляції у грудних дітей такі :незавершеність розвитку центрів терморегуляції; відносно велика поверхня тіла; слабкість потовиділення  у перші 2-3 місяці життя; недосконалість вазомоторних механізмів;недостатній розвиток м′язів шкіри і підшкірного жирового шару;густа сітка кровоносних судин шкіри.  Грудні діти швидко і легко переохолоджуються і перегріваються, бо пристосувальні механізми до значних температурних коливань зовнішнього середовища у них недорозвинені. У нормі температура тіла дітей трохи вища, ніж у дорослих, за рахунок підвищення в них окислювальних процесів, необхідних для росту. Мала субфебрильна температура тіла (37-37.5°С) може бути у здорових дітей при доброму самопочутті і поведінці.  Причиною цього може бути дія їжі або активація енергетичного обміну під впливом фізичного навантаження чи психоемоційного збудження дитини. У дітей з підвищеною психічною збудливістю коливання температури тіла протягом дня можуть бути більш значними.

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №12" ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Перейти до вмісту